Es esmu cilvēks, kam patīk skaitļi. Skolas laikā mani sauca par ciparu galvu, kvadrātu, losi, “aizveries!” un vēl visādos mīļvārdiņos. Es parasti visam cenšos pieiet ar aprēķiniem. Šodien pēc kādas diskusijas man sagribējās aprēķināt, kāda varētu būt iespēja, ka es vai kāds no maniem tuviniekiem nomirtu, ja netiktu ievēroti absolūti nekādi ierobežojumie pret šobrīd tik aktuālo slimību COVID-19. Es neesmu statistiķis, tāpēc šie skaitļi ir ļoti aptuveni, taču varētu parādīt realitāti cilvēkiem, kas ikdienā par skaitļiem nedomā vispār.

Pirmkārt, sākšu ar pūļa imunitāti. Pūļa imunitāte (herd immunity) ir slimojošo cilvēku proporcija, kura vajadzīga, lai vīruss pārstātu izplatīties, jo tam gluži vienkārši vairs nav, ko aplipināt. Dažādām slimībām ir dažādas pūļa imunitātes barjeras, piemēram, poliomielītam tie ir 80%, bet masalām 95%. Pieņemsim, ka pūļa imunitātei pret COVID-19 vajadzētu izslimot aptuveni 70% Latvijas.

Latvijā ir aptuveni 1,88 miljoni iedzīvotāju, kas nozīmētu, ka ar šo slimību būtu jāizslimo aptuveni 1,31 miljonam Latvijā dzīvojošo. Tas nemaz nav tik neiespējami, ņemot vērā, ka Brazīlijā eksistē pilsēta ar līdzīgu iedzīvotāju skaitu (1,793 miljoni iedzīvotāji), kura jau ir sasniegusi 76% inficēto. Protams, šajā pilsētā iedzīvotāju blīvums ir daudz lielāks kā Latvijā, taču, ja COVID-19 izplatība Latvijā augtu, piemēram, par 3% dienā, tad pusotru miljonu inficēto mēs sasniegtu gada laikā. Es neesmu statistiķis, bet, manuprāt, neievērojot pilnīgi nekādus ierobežojumus, šāds scenārijs ir visai iespējams.

Pieņemsim, ka Tev ir 30 tuvinieku – vecāki, vecvecāki, dzīvesbiedrs, bērni, brāļi un māsas, tantes, onkuļi, māsīcas un brālēni. Tā kā pūļa imunitātei ir vajadzīgi 70%, tad no Tavas ģimenes saslims aptuveni 21 cilvēks. Latvijā ir viens no zemākajiem mirstības rādītājiem, šobrīd (30. decembrī) ir 603 mirušo un 37676 saslimušo. Ja mēs pieņemam, no šobrīd slimojošajiem vairs neviens nemirs, tad, izdalot abus skaitļus, iegūstam, ka mirstība Latvijā ir 1,6%.

Tātad iespēja, ka Tu vai kāds no Taviem tuviniekiem izdzīvos, ja saslims ar COVID-19, ir 98,4%. Lai iegūtu varbūtību, ka mirs kāds no Taviem 21 saslimušajiem tuviniekiem, izmantosim kombinatoriku un kāpināsim 98,4% varbūtību 21. pakāpē, kas nozīmē 0,98421=0,713 jeb 71,3%. Tas nozīmē, ka iespēja, ka kāds no Tev tuvajiem vai personīgi Tu mirsi, ir 28,7%.

Šis aprēķins neņem vērā faktu, ka pie nepilna pusotra miljona slimojošo mūsu slimnīcas jau sen nebūs funkcionētspējīgas un mirstība augs dramatiski, jo palīdzēt slimniekiem nebūs iespējams. Latvijā tiek stacionēti vairāk kā 10% saslimušo dienā. Stacionēšana nozīmē, ka izārstēšanās no šīs slimības bez palīdzības ir grūtāka vai pat neiespējama.

Ja mēs pieņemam, ka stacionēšanās nav iespējama, un tie, kas varēja saņemt palīdzību, to vairs saņemt nevar, tad daļa šo 10% potenciāli stacionēto mirtu. Ja mēs palielinātu mirstību tikai par vienu procentpunktu līdz 2,6% (tā kā reiz ir arī aptuvenā statistika iepriekš minētajā Brazīlijas pilsētā), tad, izmantojot augstāk minēto formulu (0,97421=0,575 jeb 57,5%) iegūstam, ka iespēja, ka kāds no Tavējiem mirs, jau ir 42,5%. Atzīmēšu, ka šis aprēķins neņem vērā vecuma sadalījumu. Gados vecākiem cilvēkiem iespēja mirt ar COVID-19 ir daudz augstāka. Tā kā Latvijā vecāka gada gājuma cilvēku ir vairāk nekā Brazīlijā, tad Tavi radinieki visticamāk ir veci, un šī iespēja ir vēl augstāka. Piemēram, Itālijā martā mirstība sasniedza pat 7,2%.

Ja Tu iestājies pret masku valkāšanu un ierobežojošajiem pasākumiem, tad ceru, ka jau apzvanīji visus savus tuviniekus un atvadījies no viņiem, jo Tavs scenārijs paredzēja, ka pastāv gandrīz 50%, ka Tu vai kāds no viņiem mirs, bet lielai daļai no izdzīvojušajiem pēc slimošanas būs ilgtermiņa problēmas (pat nerunājot par tiem cilvēkiem, kuri mirtu no citām slimībām slimnīcu pārslodžu dēļ). Un tas attiecas uz ikkatru ģimeni Latvijā, ne tikai Tavējo. Vai tiešām Tu biji gatavs katrai otrajai ģimenei, uzņēmuma kolektīvam vai draugu lokam atņemt kādu cilvēku tikai tāpēc, lai varētu nevalkāt masku?